Største byer i Nord-Amerika

Mange nordamerikanske byer er velkjente langt utenfor kontinentets grenser. Ikke bare utgjør de seg når det gjelder størrelsen på de folkerike, men for deres viktige kulturelle og økonomiske bidrag til deres respektive land som helhet. Gjennom årene har byer i Canada, USA og Mexico ofte byttet inn størrelsesrangeringer på grunn av en rekke faktorer som påvirker befolkningstilveksten. Befolkningen i Nord-Amerika er rundt 579 millioner. Ser nærmere på denne befolkningen på over en halv milliard mennesker, og vi har identifisert noen av de største, viktigste byene som finnes på kontinentet når det gjelder befolkning. I denne artikkelen er de nevnte bypopulasjonene de av metroområdene, ikke nødvendigvis byens riktige befolkninger innenfor grensene til bygrensene. Mexico City har det største storbyområdet i Nord-Amerika etter befolkning, etterfulgt av New York City, Los Angeles og Chicago.

De 10 største byene i Nord-Amerika

1. Mexico City, Mexico (20.892.724)

Mexico City har det mest folkerike metroområdet i Nord-Amerika med en befolkning på 20.892.724. Ligger i Mexico-dalen i sentrum av landet, er Mexico City nasjonens hovedstad. Befolkningen i Mexico City fortsetter å vokse, med en årlig rente på 1, 8%. De fleste meksikanske industriprodukter blir produsert i sitt omliggende område, noe som gjør det til et logisk utgangspunkt for flytting for de arbeidssøkende innvandrerne som fortsetter å strømme inn i denne byen fra hele landet.

2. New York, USA (20 182 305)

New York City har lenge vært ansett som en av de viktigste byene på kontinentet og i hele verden. Med en storbybefolkning på 20 182 305, er New York kjent globalt som "byen som aldri sover", og som et sted hvor drømmer går i oppfyllelse. Selv om vi ikke kan ta den smigrende hyperbolen bokstavelig talt, er det utvilsomt et faktum at denne byen byr på uendelige karrieremuligheter, og det er trygt å si at karriereveksten er blant de viktigste driverne bak valget som gjøres av massive antall mennesker til å bo i og rundt New York City. Mennesker over hele verden gamble at deres lykke vil bli bedre i New York, i håp om å finne en karrierebane som til slutt vil la dem være i byen permanent, og nyte de store fruktene av "Big Apple".

3. Los Angeles, USA (13.340.068)

Los Angeles har over tid kommet for å konkurrere med sin cross country-motpart som en av de største metropoliene i Nord-Amerika. T-banen er hjemsted for Hollywood, landets showbransjen og underholdningshjerte, samt internasjonalt viktige finansinstitusjoner. Beliggenheten gjør det også til en viktig sammenheng mellom betingede USA og en annen verden over Stillehavet. For mange betyr LA ubegrensede muligheter, noe som gjør at lokale innbyggere blir og nykommere fortsetter å ankomme i håp om å oppnå sitt eget "California Dreamin".

4. Chicago, USA (9.551.031)

Chicago ligger i Midwest USA. Den har en total storbybefolkning på mer enn 9, 5 millioner mennesker. Til tross for kalde vintre har byen Chicago tiltrukket folk fra hele USA, så vel som verden med sin kultur, muligheter og en velfungerende stemning.

5. Dallas-Fort Worth, USA (7.102.796)

Dallas-Forth Worth-området er den mest befolket byen i den amerikanske delstaten Texas, med en total befolkning på 7, 1 millioner i sitt metroområde. Det er et viktig senter for fly og reise, samt sørlige amerikanske kulturen.

Commonalities delt mellom store byer

Når man ser på delte egenskaper som er sett i hver av de nevnte byene, er økonomisk stabilitet en fellesnevn blant dem alle. Disse byene er blitt så store på grunn av at deres økonomier er svært konkurransedyktige både på nasjonale og internasjonale markeder. Når vi ser på disse nordamerikanske byene, ser vi at, etterhånden som byens økonomi vokser, trekkes flere mennesker inn i den, og fremmer storbybefolkningen for å vokse rett ved siden av den.

De 40 største byene i Nord-Amerika

RangMetropolitan AreaLandMetropolitan Befolkning
1Mexico CityMexico20892724
2New York Cityforente stater20182305
3Los Angelesforente stater13340068
4Chicagoforente stater9551031
5Dallas-Fort Worthforente stater7102796
6Houstonforente stater6656947
7TorontoCanada6116725
8Washingtonforente stater6097684
9Philadelphiaforente stater6069875
10Miamiforente stater6012331
11Atlantaforente stater5710795
12GuadalajaraMexico4796603
1. 3Bostonforente stater4774321
14San Fransiscoforente stater4656132
15Føniksforente stater4574531
16Inland Empireforente stater4489159
17MonterreyMexico4475949
18Detroitforente stater4302043
19MontrealCanada4045877
20Seattleforente stater3733580
21Santo Domingoden dominikanske republikk3658648
22Minneapolis-St. Paulforente stater3524583
23San Diegoforente stater3299521
24Tampa Bay Areaforente stater2975225
25PueblaMexico2941988
26Denverforente stater2814330
27St. Louisforente stater2811588
28Baltimoreforente stater2797407
29Guatemala CityGuatemala2749161
30Port-au-PrinceHaiti2618894
31VancouverCanada2509942
32Charlotteforente stater2426363
33Portlandforente stater2389228
34Orlandoforente stater2387138
35San Antonioforente stater2384075
36Pittsburghforente stater2353045
37Sacramentoforente stater2274194
38San JuanPuerto Rico2196538
39Cincinnatiforente stater2157719
40HavanaCuba2117625
41TolucaMexico2116506
42Las Vegasforente stater2114801
43Kansas Cityforente stater2087471
44Clevelandforente stater2060810
45Columbusforente stater2021632
46Austinforente stater2000860
47Indianapolisforente stater1988817
48San Joseforente stater1976836
49Panama CityPanama1910328
50TijuanaMexico1840710

Anbefalt

Massachusetts State Flag
2019
Er Kina i Asia?
2019
Peru Eksport og import
2019