Verdens 20 største eksportland

I 2016 var Kina langt verdens ledende eksportør, og eksporterte varer til en verdi av USD 1, 990, 000, 000, 000 USD i året. For å sette dette i perspektiv, vurder hvor mye resten av de fem største eksportørene sendes til internasjonale markeder i samme år. I andre omgang eksporterte USA eksporterte varer som verdsatt $ 1, 456, 000, 000, 000. Kun Kina, USA og Tyskland klarte å eksportere mer enn trillioner amerikanske dollar i varer i 2014, med resten av listen som registrerer mye mindre tall.

Kina er verdens største eksportør

Mens Kinas eksplosive økonomiske ekspansjon har vært en finansiell historie på forsiden de siste tiårene, er Kinas økonomi ikke den eneste verdt å merke seg. I dag er stadig flere av det som lenge har vært ansett som utviklingsøkonomier, å se rask kommersiell utvikling i sine egne land og på den internasjonale scene. Store økonomier er ikke alltid den raskest voksende og mest utviklede, da ulikhet i inntekt, politisk ustabilitet, korrupsjon og lave nivåer per capita brutto capitaprodukt fortsatt kan hindre selv den største av markedene.

Den kinesiske regjeringen, som styrer kontrollen over et eksporterende kraftverk med en stor økonomi, står overfor mange problemer for sent, til tross for fortsatt kinesisk velstand. Landets vekst har økt konsekvent, men Kina overgår til en forbruksbasert økonomi, noe som kan endre den generelle understrømmen i den kinesiske økonomien i nær fremtid. Til tross for at den økonomiske veksten fortsetter å stå i positive retninger, er Kinas inntekt per innbygger fortsatt under verdensmidlet, noe som til dels kan tilskrives rikdomssvikt i landet. Hvorvidt Kinas økonomi kan bli større og mer velstående, vil fortsatt sannsynligvis avhenge av den kinesiske regjeringens evne til å tillate og til og med legge til rette for at offentligheten har evne til å trives økonomisk.

Hvorfor eksporterer USA ikke mer?

Det er ingen hemmelighet at USA er hjemmet til en av, om ikke de viktigste økonomiske markedene i verden. Den største eksporten i USA er biler, raffinert petroleum, fly, helikoptre og romfartøy og farmasøytiske produkter. Store handelspartnere inkluderer Canada, Kina og Mexico.

Suksessen til USAs økonomi kan tilskrives faktorer som et vell av naturressurser, god infrastruktur og en produktiv arbeidsstyrke. Landet har også betegnelsen for å være verdens største industrisektor. Men som levekostnadene er høyere i USA enn Kina, kan mange varer ikke produseres i USA til en pris som kan sammenlignes med deres produksjonskostnader i Kina. Dette er en av grunnene til at USA ligger bak Kina når det gjelder eksportvolum.

Tyskland

Tredje på listen over verdens beste eksportører er den sentrale europeiske nasjonen i Tyskland, som også er hjemsted for en av verdens største økonomier. i 2016 hadde varene eksportert fra Tyskland en verdi på rundt 1, 5 billioner dollar. Som i USA har Tyskland også en ekstremt opptatt produksjons sektor. De mest eksporterte varene fra Tyskland inkluderer biler, maskiner, kjemikalier, elektronikk, elektrisk utstyr og legemidler. Videre er flere Fortune Global 2000-selskaper med hovedkontor i landet. Noen av de mest bemerkelsesverdige selskapene er Volkswagen, Daimler, BMW og Bayer.

Japan

Japan, i Øst-Asia, eksporterte rundt USD 634 900 000 000 av varer i 2016. Dette setter dem i fjerde posisjon på listen over verdens største eksportører. Som i flere av landene på denne listen, inkluderer den store eksporten av Japan ting som biler, kjøretøy deler, integrerte kretser og industrielle skrivere. Japan er verdens tredje største produsent av biler. I likhet med Tyskland har flere Fortune Global 500-selskaper hovedkontor i Japan. Den største av disse er bilprodusent Toyota.

Sør-Korea

Også i Øst-Asia eksporterte Sør-Korea $ 511.800.000.000 verdt av varer i 2016, verdens femte største volum. Et land kjent for sin forbløffende hopp fra å utvikle seg til utviklet økonomi, vokser Sør-Koreas store økonomi fortsatt. Siden Sør-Korea har relativt få naturressurser, er landet avhengig av en eksportdrevet økonomi. De hyppigst eksporterte varene inkluderer halvledere, trådløse kommunikasjonsenheter, biler, datamaskiner, skip og petrokjemikalier. De største eksportpartnerne er Kina, USA og Japan.

Eksporter etter land

RanglandEksport i amerikanske dollar
1Kina1.990.000.000.000
2forente stater1.456.000.000.000
3Tyskland1.322.000.000.000
4Japan634900000000
5Sør-Korea511800000000
6Frankrike507000000000
7Hong Kong502500000000
8Nederland495400000000
9Italia454100000000
10Storbritannia407300000000
11Canada393500000000
12Mexico374300000000
1. 3Singapore361600000000
14Sveits318100000000
15Taiwan310400000000
16De forente arabiske emirater298600000000
17Russland281900000000
18Spania280500000000
19Belgia277700000000
20India268600000000
21Thailand214300000000
22Irland206000000000
23Polen195700000000
24Australia191700000000
25Brasil184500000000

Anbefalt

Massachusetts State Flag
2019
Er Kina i Asia?
2019
Peru Eksport og import
2019