Utforsker de fjorten spektakulære nasjonalparkene i Romania

Romania er et land med variert naturskjønnhet som tiltrekker seg stort antall turister fra alle verdenshjørner. Landets landskap er jevnt fordelt og gir et bredt utvalg av valg å velge fra når du besøker landet. Landskapet består av vakre fjellområder, åser og sletter. Omkring 5, 18% av Rumasien er beskyttet, et område som dekker 4772, 2 kvadratkilometer bestående av 14 nasjonalparker. Donau Delta er den største i landet som besetter nesten halvparten av det beskyttede landet på 2, 4, 3% av det totale arealet i Romania. Donau Delta har blitt oppført av UNESCO som verdensarvsted.

14. Buila-Vânturariţa

Buila-Vânturarita nasjonalpark ligger i fylket Vâlcea, Romania. Det er et beskyttet område som representerer flora og fauna i fjellene sørlige Karpaterne. Parken ble etablert 12. januar 2005 og dekker et areal på 4.186 hektar og har et stort utvalg dyre- og plantearter. De beskyttede områdene i parken er blant annet Mount Stogu, Pagoda Cave, Valcea Bistrita Cave, Valea Cheii Forest, Trovant Museum, Munteanu-Murgoci Cave, Radita-Mânzu, Clopot Cave, Calinesti-Brezoi Forest og Arnauti Cave.

13. Donau Delta

Donau-deltaet er det nest største elven Delta etter Volga Delta funnet i Europa. Donau Delta National Park ble etablert i 1991, og ble en del av UNESCOs liste over verdensarvsteder. Under programmet for menneske og biosfæren, et initiativ fra UNESCO, ble en del av Donau-deltaet delt av både Romania og Ukraina etablert som et biosfærereservat i 1998. Donau Delta dekker et areal på 5 762, 16 hektar.

12. Cheile Bicazului-Hăşmaş

The Cheile Bicazului-Hasmas er en nasjonalpark som ligger i reservasjonsområdet til Harghita og Neamt fylker. Parkens administrasjon ligger i fylket Harghita. Parken er videre oppdelt i beskyttelsesområdet, og står for 22% og den spesielle bevaringssonen, som står for 78%. De viktigste geologiske egenskapene til parken er Hasmasfjellene, Cheile Bicazului Lacu Rosu, som er en naturlig damme og en dyp canyon. The Cheile Bicazului-Hasmas ble etablert i 1990 og erklærte en nasjonalpark i 2000 som dekker et område på 6.575 hektar.

11. Ceahlău

Ceahlåu nasjonalpark ble etablert i 1995 ligger i fylket Neamt. Ceahlåus mest betydningsfulle topper inkluderer Ocolasul Mare og Toaca med henholdsvis en høyde på henholdsvis 5, 721 og 5, 712 meter over havet. Nasjonalparken er hjemsted for et stort utvalg av plante- og dyrearter, hvorav noen er endemiske til Romania. Noen av de mest populære aktivitetene i parken inkluderer ski, fotturer og camping. Ceahlåu ble erklært en nasjonalpark i 2000 og dekker et areal på 7, 742, 5 hektar.

10. Jiu Valley

Jiu Valley er også kjent som Defilaul Jiului National Park og er et beskyttet område som ligger i Gorj, Hunedoara i Romania. Nasjonalparken ligger langs kløften som er dannet av elven Jiu mellom Paran og Vâlcan fjellene. Jiu-dalen ble erklært et beskyttet område i 2005, som representerer et område som bevarer et stort antall dyre- og plantearter. Parken dekker et areal på 11 127 hektar.

9. Măcin Mountains

Măcin-fjellene ligger i fylket Tulcea, Dobrogea i Romania. Fjellkjeden er blant de eldste i Romania. Nasjonalparken ble opprettet og erklært et beskyttet område i 2000 og er hjemmet til noen fuglearter, inkludert den røde rumpet svalen, oppstartede ørn, sakerfalken og flere andre. Parken er også et typisk habitat for noen trekkfuglearter. Macin Mountains National Park dekker et område på 11.151, 82 hektar.

8. Piatra Craiului

Piatra Craiului er fjellet ligger i fylket Argeş, Brasov i Romania. Fjellkjeden består av en tynn saglignende ås som anses som en av de mest naturskjønne stedene i Romania. Piatra Craiului nasjonalpark ble etablert i 1938 og erklærte et naturbeskyttet område i 2000. Parken har flere endemiske arter og mangfoldig flora og fauna. Parken dekker et areal på 14.773 hektar.

7. Cozia

Cozia nasjonalpark ligger i fylket Vâlcea, Romania, og ble erklært et naturbeskyttet område 6. mars 2002, selv om det ble grunnlagt i 1966. Parken representerer en fjellaktig region med flora og fauna som er endemisk mot sørkarpene. Den Cozia National Park er også hjem til flere arter av lav. Coziz nasjonalpark dekker et areal på 17 100 hektar.

6. Călimani

Călimani National Park, som ble grunnlagt i 1975, er et beskyttet område som ligger i fylkene Mures, Harghita, Bistriţa-Năsăud og Suceava. Călimani nasjonalpark beskytter Călimani-fjellene. Nasjonalparken ble deklarert som et beskyttet område i 2000 og dekker et areal på 24.041 hektar. Det er omtrent 1 004 arter av karplanter i parken, hvorav buskene og trærne er et minoritet.

5. Semenic-Cheile Caraşului

Den semeniske Cheile-Caraşului nasjonalparken er et beskyttet område som ligger i fylket Caraş-Severin og ble grunnlagt i 1982 og erklært som nasjonalpark i 12. april 2000. Nasjonalparken representerer en fjellaktig region med følgende egenskaper huler, sinkholes, daler, kløfter, hekker, skogkledder og grophuler som huser det mangfoldige og store antall flora og fauna hvorav noen er endemiske. Parkene dekker et areal på 36.664 hektar.

4. Cheile Nerei-Beuşniţa

Nasjonalparken Cheile Nerei-Beuşniţa er et beskyttet område som ligger i fylket Caraş-Severin, som ble grunnlagt i 1990 og erklærte en nasjonalpark 6. mars 2000. Parken representerer en fjellaktig region med følgende egenskaper fossefall, huler, kløfter, cirques, daler og buketter som huser et bredt utvalg av plante- og dyrearter, hvorav noen er svært sjeldne for endemiske. Parken dekker et areal på 36 758 hektar.

3. Retezat

Retezat nasjonalpark, som ligger i Retezat-fjellene, er et beskyttet område som er funnet i fylket Hunedoara-Romania. Parken ble opprettet i 1935 og erklærte et beskyttet område i 2000. Hovedparkene i nasjonalparken inkluderer 100 dype gletsjersjøer som er krystallklare og 60 fjelltopper. Parken ble inkludert i UNESCOs mann- og biosphere-program i 1979. Retezat nasjonalpark dekker et areal på 38.047 hektar.

2. Rodna Mountains

Rodna nasjonalpark er et rumensk beskyttet område som ligger i fylkene Maramureş, Bistriţa-Năsăud og Suceava. Nasjonalparken ble etablert i 1990 og erklært som et naturbeskyttet område 6. mars 2000, som representerer et fjellaktig landskap med egenskaper som skoger, fjærer, cirques, morainer, beite, grotter og klynger, som byr på et bredt spekter av flora og fauna arter. Rodna fjell nasjonalpark dekker et areal på 47177 hektar.

1. Domogled-Valea Cernei

Den Domogled-Valea Cernei National Park er et beskyttet område i Romania ligger i fylkene Mehedinţi, Caraş-Severin og Gorj. Nasjonalparken ble etablert i 1982 og erklærte et beskyttet område 6. mars 2000, som representerer en fjellaktig region med følgende egenskaper; sinkholes, pitgrotter, fossefall, kalksteinsbelegg, grotter og daler som huser et bredt utvalg av dyre- og plantearter, hvorav noen er sjeldne eller endemiske. Nasjonalparken dekker et område på 61 211 hektar.

Utforsker de fjorten spektakulære nasjonalparkene i Romania

RangNavnAreal (i hektar)EtableringsårÅr for erklæring
1Domogled-Valea Cernei6121119822000
2Rodna Mountains4717719902000
3Retezat3804719352000
4Cheile Nerei-Beuşniţa3675819902000
5Semenic-Cheile Caraşului3666419822000
6Calimani2404119752000
7Cozia1710019662000
8Piatra Craiului1477319382000
9Măcin Mountains11, 151.8220002000
10Jiu Valley1112720052005
11CEAHLAU7, 742.519952000
12Cheile Bicazului-Hăşmaş657519902000
1. 3Donau Delta5, 762.1619912000
14Buila-Vânturariţa418620052005

Anbefalt

Walled byer i verden
2019
Hva er landformer?
2019
Kanadiske byer ved innvandring befolkning
2019