Topp kaffeproduserende land

Med en kafé på hvert hjørne i mange byer rundt om i verden kommer det ikke som en overraskelse at kaffe er en av de beste råvarene over hele verden. Som den tredje mest konsumerte drikkevaren i verden, etter vann og te, er kaffebønner i stor etterspørsel overalt. De øverste produserende nasjonene produserer hver million millioner kaffebønner som finner seg i hendene på ivrige forbrukere.

For det andre, bare for olje, er kaffe verdens nest mest omsatte vare, med om lag halvparten trillion kopper konsumert per år. Ikke bare brukt til å brygge en kopp joe, kaffebønnen (gjennom koffeinfrihet) gir koffein for drikkevarer (cola), legemidler og kosmetikk. Det er to viktigste kommersielt dyrkede kaffebønner: Arabica, som står for 70% av verdens kaffe, og Robusta bønnen som er langt billigere og enklere å vokse.

Nedenfor er en liste over verdens topp 10 kaffe produserende land, ifølge International Coffee Organization.

10. Guatemala - 204 000 tonn (449 743 000)

Guatemala produserte 204 000 tonn kaffebønner i 2016, og deres produksjonsnummer har forblitt ganske konsistente de siste årene. Kaffebønner er mest forekommende i Guatemala i år hvor temperaturen svinger mellom 16 og 32 ° C, og i høyder mellom 500 og 5000 meter over havet. Guatemala var Midt-Amerikas topp produsenter inntil det ble overhalet av Honduras i 2011.

Guatemala kom inn i kaffespillet overveiende for å finne en eksport for å erstatte indigo og cochineal, to av deres tidlige eksport som ble gjort ubrukelige når kjemiske fargestoffer ble oppfunnet på 1800-tallet. På den tiden begynte regjeringen å støtte industrien ved å tilby handels- og skattefordeler. På 1960-tallet presset regjeringen ytterligere på global etterspørsel etter Guatemalas kaffe gjennom etableringen av Anacafé (Asociación Nacional del Café), en markedsføringsorganisasjon som fremdeles fremmer nasjonens kaffeprodukter over hele verden.

9. Mexico - 234.000 tonn (515.881.000 pounds)

I 2016 produserte Mexico over 234 000 tonn kaffebønner. Nasjonen produserer overveiende arabiske bønner av høy kvalitet som vokser i kystregioner nær grensen til Guatemala. Mexico er ansvarlig for flertallet av amerikansk kaffeimport.

På 1990-tallet var det en krise i Mexicos kaffeproduksjon ettersom den internasjonale kaffekonvensjonen ble demontert, og verdensomspennende kaffepriser og eksportkvoter ble ikke lenger strengt kontrollert, noe som førte til at Mexico ikke kunne konkurrere i det globale markedet. Denne nedgangen i kaffeprisene og produksjonen førte til tapte inntekter og sosiale problemer gjennom hele Mexico. Mens kaffeproduksjonen gikk ned i løpet av 90-tallet og inn i 2000-tallet, har den stabile etterspørselen fra USA ført til et utvinning i det meksikanske kaffemarkedet, fra en heltidssats på 1, 7 millioner poser (60 kg) i 2005 til 4, 0 millioner i 2014 .

8. Uganda - 288 000 tonn (634 931 000 pund)

Mens Uganda kanskje ikke kommer i tankene når du tenker på kaffeproduksjon, er det den sentafrikanske nasjonens høyeste eksport med 288 000 tonn produsert i 2016. Den har flyttet forbi Mexico i 2015 for å bli verdens 8. største produsent av kaffe. Nasjonen vokser både Robusta bønner - en avling opprinnelig til Kibale skogsområdet - samt arabica bønner fra nærliggende Etiopia.

Kaffe er en viktig del av den ugandiske økonomien, med en stor del av befolkningen som arbeider i kafferelaterte næringer. Kaffeproduksjonen var i utgangspunktet en relativt mislykket statsstyrt sektor. Etter offentlig privatisering i 1991 ble imidlertid en sterk gjenoppliving av sektoren sett, noe som førte til en økning i produksjonen på 5100% siden 1989. Staten har imidlertid fortsatt kontroll over industrien, med utstrømning fra landet kontrollert av Uganda Coffee Development Authority.

7. India - 348.000 tonn (767.208.000 pounds)

India produserte 348.000 tonn bønner i 2016. Ikke overalt i India er egnet for kaffebønnevekst - hovedparten av veksten er gjort i de kupert områdene i den sørlige delen av landet. Bønner blir dyrket av småbønder i monsun nedbør, og ofte plantet sammen med krydder som kardemomme og kanel, noe som gir kaffen en krydret smak og aroma. I 2004 vant Indian Coffee-merket Tata tre gullmedaljer på Grand Cus De Cafe-konkurransen. Siden kaffe ikke er så populær som te i India, er 80% av landets kaffeproduksjon bundet til eksportformål, med de viktigste kjøpere som Europa og Russland.

6. Honduras - 348.000 tonn (767.208.000 pounds)

Honduras produserte 348 000 tonn kaffe i 2016, som nesten matchet toppavlingen fra 2011s avling på 354 180 kg. Honduras har overgått andre land til å bli Midt-Amerikas beste kaffeprodusent. Men kaffen som produseres i Honduras lider fortsatt av mangel på nasjonal merkevarebygging. Mens de fleste kjenner igjen colombiansk eller etiopisk kaffe, brukes bønner fra Honduras hovedsakelig i blandinger og er derfor mindre gjenkjennelige for gjennomsnittskunder. Kaffen er imidlertid en viktig del av Honduras økonomi, og kaffebransjen leverer kontinuerlig arbeid og inntekt for en stor del av befolkningen.

5. Etiopia - 384 000 tonn (846 575 000 pund)

Etiopia produserer store mengder kaffebønner hvert år, med 384 000 tonn i 2016 alene. Etiopia er det geografiske hjemmet til Arabica kaffe, de mest populære bønnene over hele verden. Det er ikke en liten del av sin økonomi - over 28% av Etiopiens årlige eksport er et resultat av kaffe - og det anslås at 15 millioner borgere er ansatt i kaffeproduksjon.

Etiopia har en veldig rik kaffekultur. I over 1100 år har bønner med stimulerende effekt blitt registrert i nasjonen av uheldig bønder og hyrder hvis besetninger skjedde å spise dem. Siden plantenes innføring og begynnelsen av oppdretten kaffebønnen, er regionale varianter av Arabica-bønnen blitt utviklet, hver med sitt eget karakteristiske navn og smak. Harar-, Limu-, Sidamo- og Yirgacheffe-bønner er alle varemerkede varianter av Arabica-bønnen, med rettighetene eid og beskyttet av Etiopias regjering.

4. Indonesia - 660.000 tonn (1.455.050.000 pounds)

Selv om de kanskje ikke er så internasjonalt kjent som en topp produsent, produserte nasjonen Indonesia over 660 000 tonn kaffebønner i 2016. Indonesia har valgt en kvantitet over kvalitetsmetode, da klimaet er bedre egnet for produksjon av lavere- kvalitet Robusta bønner (mindre verdsatt enn arabica bønner som kommer fra nasjoner som Brasil og Colombia). Til tross for dette har landet en ideell geografisk beliggenhet for kaffeplantasje, da den er nær ekvator og har mange fjellområder som passer godt til kaffeproduksjon.

Kaffeproduksjon ble introdusert til Indonesia av nederlandske kolonister, og produksjonen fortsatte etter kolonisering da Indonesias klima passer godt for anlegget. Kaffeplantager dekker for øyeblikket over 1 million hektar av Indonesias territorium, med over 90% av avlingene som jobber av småprodusenter.

3. Colombia - 810.000 tonn (1.785.744.000 pounds)

Kaffe fra Colombia er kjent over hele verden. Klimaet har imidlertid nylig hatt en negativ rolle i Colombias kaffeproduksjon. Mellom 1980 og 2010 har temperaturen sakte økt, som har nedbør. Begge disse faktorene truer klimakravene som er nødvendige for å produsere den type bønnen som er favorisert i Colombia. Det var tradisjonelt andre til Brasil for kaffe produksjon, men har flyttet til tredje på grunn av den raskt voksende produksjonen av Vietnam. Selv med effekten av klima, har den en produksjon på 810.000 tonn kaffebønner i 2016, er Colombia fortsatt en sentral aktør i det internasjonale kaffespillet.

2. Vietnam - 1.650.000 tonn (3.637.627.000 pounds)

Mens mange er kjent med vietnamesisk kaffe, er en signaturdrink hvor kaffen blandes med søtet kondensert melk, Vietnam den nest største kaffeproduserende nasjonen i verden - 1.650.000 tonn i 2016 alene. Mens det var forståelig nok en hiatus under og etter Vietnam-krigen, forblir kaffe en stor del av den vietnamesiske økonomien, med den eneste større eksporten som ris. Vietnam opplevde en rask utvidelse av kaffeproduksjonen fra bare 6000 tonn i 1975 til nesten 2 millioner tonn i 2016. Denne veksten har ført til at Vietnam fortsatte på andreplass i verdens viktigste kaffeproduserende land.

1. Brasil - 2.595.000 tonn (5.714.381.000 pund)

Brasil er verdens største kaffeprodusent. I 2016 produserte Brasil en svimlende 2.595.000 tonn kaffebønner. Det er ikke en ny utvikling, da Brasil har vært verdens høyeste produsent av kaffebønner i over 150 år.

Kaffeplantager dekker rundt 27.000 kvadratkilometer Brasil med flertallet i Minas Gerais, Sao Paulo og Parana, tre sørøstlige stater hvor klimaet og temperaturen er ideelle for kaffeproduksjon. Brasil skiller seg også fra andre kaffeproduserende nasjoner i den brasilianske prosessen med kaffe ved hjelp av den tørre prosessen (uvasket kaffe), hvor kaffekirsene tørkes i solen i stedet for vasket i en våt prosess.

Topp kaffeproduserende land

RanglandKaffeproduksjon (metriske toner)Kaffeproduksjon (pounds)
1Brasil25920005714381000
2Vietnam16500003637627000
3Colombia8100001785744000
4Indonesia6600001455050000
5Etiopia384000846575000
6Honduras348000767208000
7India348000767208000
8Uganda288000634931000
9Mexico234000515881000
10Guatemala204000449743000
11Peru192000423287000
12Nicaragua132000291010000
1. 3Kina (2013/14 est.) [2]116820257544000
14Elfenbenskysten108000238099000
15Costa Rica89520197357000
16Kenya49980110187000
17Papua Ny Guinea48000105821000
18Tanzania48000105821000
19El Salvador45720100795000
20Ecuador4200092594000
21Kamerun3420075398000
22Laos3120068784000
23Madagaskar3120068784000
24Gabon3000066138000
25Thailand3000066138000
26Venezuela3000066138000
27den dominikanske republikk2400052910000
28Haiti2100046297000
29Den demokratiske republikken Kongo2010044312000
30Rwanda1500033069000
31Burundi1200026455000
32Filippinene1200026455000
33Å gå1200026455000
34Guinea960021164000
35Jemen720015873000
36Cuba600013227000
37Panama600013227000
38Bolivia540011904000
39Timor Leste480010582000
40Den sentralafrikanske republikk39008598000
41Nigeria24005291000
42Ghana22204894000
43Sierra Leone21604761000
44Angola21004629000
45Jamaica12602777000
46Paraguay12002645000
47Malawi9602116000
48Trinidad og Tobago7201587000
49Zimbabwe6001322000
50Liberia360793000

Anbefalt

Hva vet du om Opah, den varmblodige fisken?
2019
Hva betyr farger og symboler av flagget av Saudi Arabia?
2019
6 vakre engelske hager
2019