Skogsmark ved kanadiske provinsen og territoriet

Skog i Canada spiller en betydelig rolle i landets økonomi, og det totale skogsdekket i landet står for 42% av arealområdet. Canada har 10% av verdens skogsdekning som hovedsakelig består av furu-, poppel- og granetrær. Skogindustrien er under ledelse av Natural Resources Canada og den kanadiske skogstjenesten sammen med flere andre organisasjoner. Det var omfattende avskoging i landet i det 18. og 19. århundre, hovedsakelig av de europeiske bosetterne, men den moderne politikken har stoppet ytterligere avskoging, og nå er bare mindre enn 1% av Canadas skog berørt av logging hvert år. Selv om landet som er logget inn i Canada er minimalt, er landet den nest største eksportøren av skogsprodukter i verden. Skogsindustrien bidrar betydelig til landets overskuddsbalanse.

Skoger i Canada

Ca. 8% av Canadas skogsdekning er beskyttet av offentlig lovgivning, mindre enn 1% er årlig innlogget og etterhvert omplantet etter høsting. Canada er blant de fem største landene med størst skogsområde sammen med Kina, Russland, USA og Brasil. De fem landene tegner seg for mer enn halvparten av skogsdekselet i verden.

Historie av skogbruk i Canada

Skogbruk i Canada går tilbake til det 11. århundre da Leif Ericson først satte foten kysten av det som antas å være Newfoundland. Skogbruk i stor skala begynte da de europeiske bosetterne landet i Canada århundrer senere. Canada gikk gjennom en avskogningsperiode mellom det 18. og 19. århundre som følge av en kraftig tilstrømning av bosetterne som fjernet landene.

Nåværende Dag Skogbruk I Canada

For tiden er skogbruk en stor industri i Canada. Fra 2010 bidro industrien til 23 milliarder dollar til landets økonomi. I samme år har skogsindustrien direkte ansatt mer enn 190.000 mennesker, og bidro til 8, 8 milliarder kroner i lønn i 2009 og 1, 3 prosent av landets totale sysselsetting. De fleste av de ansatte som jobber i Canadas skogbruk, finnes i British Columbia, Ontario og Quebec. De fleste landets skogbruksprodukter eksporteres.

Topp kanadiske regioner og territorier ved skogsdekning

Selv om Quebec har det største skogsdekket i Canada, har British Columbia det største reserverte skogsdekket i landet. Quebec har det største totale skogs- og ikke-reserverte området med henholdsvis 73.360 og 72.667 hektar. Provinsen har 693 hektar reservert skog. Ontario er den nest største provinsen i Canada med hensyn til totalt skogsområde som tegner seg for 53 758 hektar, en reservert og ikke-reservert skogsdekning på henholdsvis 3.543 og 50 215 hektar. British Columbia er den canadiske provinsen med det tredje største totale skogsområdet og største reserverte skogsdekning som henholdsvis henholdsvis 57.910 og 4.124 hektar. Provinsen har et ikke-reservert skogsdekke på ca 53.786 hektar. Nordvestområdene er de største kanadiske områdene og landets fjerde største region med hensyn til skogsdekning som tegner seg for et samlet skogsområde på 28 352 hektar og en reservert og ikke-reservert skogsdekning på henholdsvis 861 og 27 492 hektar. Nunavut og Prince Edward Island er det minste territoriet og provinsen i forhold til totalt skogsområde som dekker henholdsvis 815 og 265 hektar.

Skogsmark ved kanadiske provinsen og territoriet

RangKanadiske provinsen / TerritoryTotalt skogsområde (tusen hektar)Reservert (tusenvis av hektar)Ikke-reservert (tusen hektar)
1Quebec7336069372667
2Ontario53758354350215
3British Columbia57910412453786
4Northwest Territories2835286127492
5Alberta27718344324275
6Saskatchewan2004364719396
7Manitoba18968134517623
8Newfoundland og Labrador107307210658
9Yukon78842147669
10New Brunswick6091326059
11Nova Scotia42403223917
12Nunavut815..815
1. 3Prince Edward Island2651264

Anbefalt

De store elvene i Syria
2019
Uncontacted People of the World
2019
Hva er det indiske subkontinentet?
2019