De største landene i verden

Fra Cape Horn hele veien til Polarsirkelen gir verdens største land et vakkert øyeblikksbilde av ulike geografi, klima og dyreliv på planeten. Samlet inneholder verdens største land regnskog og tundra, fjell og daler, kystlinje og ørken.

Da vi undersøker de største nasjonene, besøker vi fem forskjellige kontinenter, noen av verdens mest spektakulære geografi, og alle typer klima som er tenkelige.

Spennende, det endrer seg også alltid: historien har lært at geopolitiske grenser skifter dramatisk som århundrene går forbi. I de neste tiårene, hvem skal si hvilke land som vil bli verdens største?

Når 11, 5 prosent av hele landet i hele verden hevdes av bare ett land, er det ikke overraskende å vite at det tiende største landet (Algerie) kunne passe inn i den største (Russland) syv ganger over. Når alle 10 av verdens største land er samlet, utgjør de 49% av jordens hele 149 millioner kvadratkilometer land.

10 - Algerie

Den algeriske Sahara, den største utbredelsen av Sahara-ørkenen.

Algeria, på 2, 38 millioner kvadratkilometer, er det tiende største landet i verden etter område og det eneste afrikanske landet i topp 10.

Ligger i Nord-Afrika, har Algerie en middelhavskyst 998 km lang. 90 prosent av landet er ørken, og mye av ørkenområdene er høyt forhøyet. Tell Atlas fjellkjeden går langs landets nordlige grense, mens interiøret, mye av det hundre meter over havet, inneholder den algeriske delen av Sahara-ørkenen. Den massive algeriske Sahara strekker seg helt til sørsiden av landet forbi grenser med Niger og Mali.

9 - Kasakhstan

Kasakhstan er verdens største landlokkede land.

Kasakhstan er 2, 72 millioner kvadratkilometer strekker seg over store sletter og høylandet. Et kjølig og tørt, men ikke helt ørkenaktig, klima regjerer mesteparten av året. Kasakhstaner opplever et stort utvalg av temperaturer gjennom året, selv om det ikke blir så kaldt i Kasakhstan som det gjør i deler av sin nordlige nabo, Russland.

Tidligere en del av Sovjetunionen, den største nasjonen i verden i det meste av det 20. århundre, er Kasakhstans nåværende hovedkrav til berømmelse, status som det største landlengde landet i verden - og det eneste landslåste landet i topp 10.

8 - Argentina

Mount Fitz Roy i Patagonia, Argentina.

Argentina, verdens 32. mest folkerike land, er verdens åttende største, og den største spansktalende nasjonen i verden etter område. Dens 2, 78 millioner kvadratkilometer inneholder noen av verdens mest varierte geografi og klima.

Swampy, tropiske forhold i den nordlige delen gir vei til å fryse isbreen i sør. Patagonia, en av de mest spektakulære og farlige stedene på planeten, strekker seg fra sørlige Andes i vest til Atlanterhavet i øst. Den sørlige spissen av Argentina, kjent som Cape Horn, er en av de stormeste stedene på kloden.

7 - India

India er den nest største nasjonen når det gjelder befolkning, og syvende største i forhold til område.

Indias grenser har forandret seg ganske mange ganger i løpet av det siste århundre, og enda fremdeles hevder India at den nordlige regionen Kashmir (et område bestrøket med Pakistan) tilhører indisk kontroll helt. Som det står, uten Kashmir, strekker Indias territorium seg til 3, 29 millioner kvadratkilometer.

Kina, Pakistan, Bangladesh og Nepal deler hver sin grense med India, og dens geografi spenner fra den majestetiske Himalayanfjellene til den tropiske kysten av den sørlige halvøya. Geologisk er India funnet på sitt eget subkontinent, og geologiske studier viser at hele denne nasjonen og dens nære naboer på en gang ble skilt fra Asia av et hav.

6 - Australia

De tolv apostlene, Victoria State, Australia.

Den omtrentlige 4, 4 millioner kvadratkilometerforskjellen mellom Australia og India representerer den nest største størrelsesforskjellen mellom land rangert etter hvert i topp 10. Australia, på rundt 7, 69 millioner kvadratkilometer, er over dobbelt så stor som India.

Det er langt det største landet i Oseania. Teknisk sett er det så stort at det ikke engang kvalifiserer som en øy, det er en kontinental landmasse.

De aller fleste av befolkningen bor i kystbyer som Sydney i øst og Perth i vest, og med god grunn: Australian Outback er en av verdens tørreste og heteste regioner. Sammen med ekstreme klima og geografi er Australia kjent for sitt spektakulære og ofte dødelige dyreliv.

5 - Brasil

Copacabana-stranden, Rio de Janeiro, Brasil.

Det største landet i Sør-Amerika på over 8, 51 millioner kvadratkilometer, spiller Brasil hjem til mye av verdens største regnskog, Amazonas. Amazonas er så tett og stor at utforskere og forskere har funnet menneskelige sivilisasjoner som aldri hadde fått kontakt med omverdenen.

Brasil har også en lang Atlanterhavskysten på østsiden, som strekker seg ca 8000 km. De fleste av sine større byer, inkludert Rio de Janeiro og São Paulo, eksisterer nær kysten.

4 - Folkerepublikken Kina

Kinesiske muren strekker seg langs en lang strekk av den nordlige grensen til Kina.

Kina, USA og Canada okkuperer hverandre like under syv prosent av jordens overflate. Av disse tre er Kina den minste - bare knapt - på ca 9, 6 millioner kvadratkilometer. Den deler en grense med 14 forskjellige land, inkludert Afghanistan i vest, Russland i nord og Vietnam i sør. Det er det største landet helt i Asia.

Dens klima og dets folk varierer dramatisk. I nord faller temperaturene til subarktiske nivåer, sentrum av nasjonen holder Gobi, verdens fjerde største ørken, og i sør når temperaturene regelmessig tropiske nivåer. Med over 1, 35 milliarder borgere er Kina hjem for 56 anerkjente etniske grupper, har verdens 18. største muslimske befolkning, den 19. største kristne befolkningen, og med 1, 9 leger per 1000 personer har Kina flere leger enn hele befolkningen i Qatar.

3 - Amerikas forente stater

Langdypende elver i North Dakota kutte gjennom slettene og kløftene.

USA, bare større enn Kina, men litt mindre enn Canada, opptar 9, 63 millioner kvadratkilometer. Bordered av Mexico i sør, og Canada i nord, er USA hjem for et mangfoldig utvalg av geografi og dyreliv.

To nord-sør-funksjoner splittet nasjonen i tre forskjellige stykker. Vest for Rocky Mountains, Stillehavs-statene er kjent for hele året temperert vær og lange vidder av strand langs kysten av California. Smeltet mellom Rockies og Mississippi River, strekker de store slettene seg fra Canada til Mexico, noe som gir USA en av verdens mest fruktbare voksende områder. Til slutt er den tredje av nasjonen øst for Mississippi det industrielle og økonomiske sentrum av Amerika, med store byer spredt langs østkyst.

2 - Canada

Den store villmarken i Canada er populær for utendørsaktivitet.

Canadas 9.984 millioner kvadratkilometer gjør det til det største landet på den vestlige halvkule, og sin 202.080 kilometer lange kystlinje betyr at den har lengre strandlinje enn noen annen nasjon. Med en befolkningstetthet på 4 personer per kvadratkilometer betyr dette at hver av Canadas 35 millioner mennesker kan ha 61 dekar for seg selv.

Plassert mellom Arktis og USA, utvider Canadas massive frosne tundra seg inn i Polarsirkelen. Del på samme måte som USA; I den vestlige delen av landet går fjellene nordover mot sør, og prærier gir store korn- og rapsområder. Øst-Canada er det tradisjonelle hjertet av nasjonen, med Toronto, Montreal, og den nasjonale hovedstaden i Ottawa, alt ligger i øst.

1 - Russland

Landskapet i Sibir, Russland.

Russlands 17, 1 millioner kvadratkilometer gjør det lett til verdens største byområde. Faktisk, hvis Russland skulle gå av 7 millioner kvadratkilometer, ville det fortsatt være den største - og den løpende delen skulle plassere syvende samlet!

Som Kina grenser Russland 14 forskjellige land. I motsetning til Kina er ingen av Russland tropisk, selv om fuktige somre hersker i mye av Sør-Russland. Taiga, verdens største terrestriske biom, strekker seg hele veien fra Øst-Canada gjennom det store flertallet av Nord-Russland. Massive oljereserver finnes under Russlands frosne skoger og tundra; På grunn av bekostning og vanskeligheter med å utvinne det, er imidlertid mye av Russlands oljeformue uutnyttet.

50 største land i verden etter område

RangLandAreal sq.km
1Russland17098242
2Canada9984670
3forente stater9826675
4Kina9596960
5Brasil8514877
6Australia7741220
7India3287263
8Argentina2780400
9Kasakhstan2724900
10Algerie2381741
11Kongo, Demokratiske Republikken2344858
12Grønland (Danmark)2166086
1. 3Saudi Arabia2149690
14Mexico1964375
15Indonesia1904569
16Sudan1861484
17Libya1759540
18Iran1648195
19Mongolia1564116
20Peru1285216
21Tsjad1284000
22Niger1267000
23Angola1246700
24Mali1240192
25Sør-Afrika1219090
26Colombia1138910
27Etiopia1104300
28Bolivia1098581
29Mauritania1030700
30Egypt1001450
31Tanzania947300
32Nigeria923768
33Venezuela912050
34Namibia824292
35Mosambik799380
36Pakistan796095
37Tyrkia783562
38Chile756102
39Zambia752618
40Burma676578
41Afghanistan652230
42Sør-Sudan644329
43Frankrike643801
44Somalia637657
45Den sentralafrikanske republikk622984
46Ukraina603550
47Madagaskar587041
48Botswana581730
49Kenya580367
50Jemen527968

Anbefalt

Massachusetts State Flag
2019
Er Kina i Asia?
2019
Peru Eksport og import
2019