De 10 minste landene i verden

Med over 194 land i verden, er det lett å tenke ordet "land" tilsvarer et massivt landområde med stort antall mennesker. Noen nasjoner er så små at byer i andre nasjoner er giganter i forhold til dem. Mest funnet i Europa, Karibien, og Stillehavet, er det mange land i verden med et areal på mindre enn 400 kvadratkilometer. De 10 minste landene i verden dekker et samlet areal på 1491, 4 km² som er mindre enn området i Houston, Texas (1625, 2 km²)

Med sine egne regjeringer og egen kultur er disse små landene noen av de rikeste, fjerneste og mest spennende stedene i verden. La oss ta en titt på de 10 minste landene i verden i dag:

10. Malta - 316 km²

Malta er et annet øyland, og ligger i Middelhavet. Republikken Malta består egentlig av tre øyer: Gozo, Comino og Malta, som er den største av de tre. Dette lille landet har en befolkning på over 450 000 innbyggere, noe som gjør den til et av de tettest befolkede landene i verden. Et annet populært turistmål, utlendinger fra hele verden kommer til Malta for sitt solfylte vær, attraktive strender, rik historie og pulserende natteliv. Malta består av 116 kvadratkilometer, som setter den på nummer ti av verdens minste land.

9. Maldivene - 300 km²

Et populært turistmål i Det indiske hav, er Maldivene det minste landet i Asia når det gjelder areal og befolkning. Det er over 1.192 koralløyene i Maldivene, som er spredt over 90.000 sq.km, noe som gjør det til et av verdens mest spredte land. Landet var en gang kolonien av mange imperier, portugisisk, nederlandsk og britisk, men ble et selvstendig land i 1965. I dag har Maldivene en levende turisme økonomi på grunn av sine berømte hvite sandstrender og krystallblå vann. Maldivene er verdens niende minste land med et areal som måler totalt 300 kilometer i kvadrat.

8. Saint Kitts og Nevis - 261 km²

Moderkolonien i Vestindia, disse 2 øyene i Karibia var noen av de første øyene som ble okkupert av europeerne. De okkuperer totalt 261 kilometer kvadrat, noe som gjør Saint Kitts og Nevis verdens åttende minste land. Økonomien er avhengig av turisme, landbruk og små industri. Øyene gir også fantastiske dykkesteder på grunn av rikelig marine liv. En stor sukkereksportør i århundrer, de store plantasjene er nå vakre eiendommer som er omgjort til hoteller og feriesteder.

7. Marshalløyene - 181 km²

Marshalløyene, som offisielt kalles Republikken Marshal-øyene, er et øyland som kan bli funnet i Stillehavet, omtrent halvveis mellom USAs delstat Hawaii og kontinentet i Australia. Det regnes som en del av Mikronesia. Området rundt øyene er utrolig biologisk mangfold, og inkluderer over 800 arter av fisk samt 160 koraller. Området rundt Marshalløyene er også vert for en rekke skipsvrak. Med 181 kvadratkilometer er Marshalløyene verdens syvende minste land.

6. Liechtenstein - 160 km²

Et tysktalende land, dette er den eneste nasjonen i verden som ligger helt i Alpene. Ligger mellom Sveits og Østerrike, er Liechtenstein det rikeste landet i verden av BNP per innbygger, med den laveste arbeidsledigheten (1, 5%). Å komme inn i landet er litt vanskelig, da det ikke er noen flyplass innenfor sine grenser. Besøkende må gå gjennom Sveits Zürich flyplass for å nå dette Alpine landet som fortsatt er styrt av en prins! Med 160 kvadratkilometer er Liechtenstein verdens sjette minste land.

5. San Marino - 61 km²

San Marino er også omgitt av Italia, og er også kjent som den mest serene Republikken San Marino. Med totalt 61 kvadratkilometer er det det femte minste landet i verden. Det hevder å være den eldste overlevende suverene staten i verden, og er også en av de rikeste i form av BNP per innbygger. Det tredje minste landet i Europa, den har en befolkning på bare 30.000, med en av verdens laveste arbeidsledighet.

4. Tuvalu - 26 km²

Tidligere kjent som Ellice Islands, Tuvalu ligger i Stillehavet nordøst for Australia. Med totalt 26 kvadratkilometer er Tuvalu det fjerde minste landet i verden. Det er om lag 10.000 innbyggere, med 8 km veier og bare ett sykehus på hovedøya. Landet var en gang et britisk territorium, men ble selvstendig i 1978. På grunn av landets beliggenhet lenger unna er turismen ikke særlig viktig. I 2010 kom mindre enn 2000 besøkende til Tuvalu, med 65% av dem som kommer på forretningsreise.

3. Nauru - 21 km²

En øy-nasjon som ligger øst for Australia, er Nauru det minste øylandet i verden. Det var kjent på 1980-tallet for sin blomstrende fosfatutvinning, men er nå en stille øy utenfor radaren til turister. Tidligere kjent som Pleasant Island, er dens fosfatressurser nå oppbrukt, noe som fører til en 90% nasjonal arbeidsledighet, med de resterende 10% ansatt av regjeringen. Nauru er også kjent som landet med de mest obese menneskene i verden, med 97% av mennene og 93% av kvinnene som er overvektige eller overvektige. På grunn av dette er Nauru også hjem til verdens høyeste nivå av type 2 diabetes, med 40% av befolkningen som lider av sykdommen. Nauru har totalt 21 kvadratkilometer, noe som gjør det til verdens tredje minste land.

2. Monaco - 2 km²

Monaco ligger på den franske riviera, og er hjemsted for det største antall millionærer og milliardærer i verden per innbygger. Det er også verdens nest minste land, med kun 2 kvadratkilometer totalt areal. Kjent for sitt gambling og luksus varer og tjenester industrien, monaco er en favoritt lekeplass av de rike og berømte. Bordered av Frankrike på tre sider og på den ene siden ved Middelhavet, er innbyggerne i Monaco for det meste fransktalende. Med en befolkning på over 36 000 er Monaco verdens tettest befolkede land. Den mest populære årlige begivenheten er Formel 1-løp, med spor som går gjennom byens gater.

1. Vatikanstaten - 0.44 km²

Verdens minste land er Vatikanet, også kjent som Holy See. Med bare 0, 44 kvadratkilometer er Vatikanstaten verdens minste land etter landområde. Dette landet passer helt i den italienske hovedstaden Roma, og er sentrum for den katolske kirken. Det er også hjemmet til den største kirken i verden - Peterskirken, som inneholder noen av de mest betydningsfulle kunstverkene i renessansen, som Pieta og Adamas skaperverk. Inntektene kommer fra frivillige bidrag fra over 1 milliard medlemmer av den romersk-katolske kirke rundt om i verden. Resten av økonomien kommer fra salg av frimerker, turistminner og opptaksgebyr på museer.

Verdens 50 minste land

RangLandAreal (km sq)Område (sq mi)
1Vatikanet0, 440, 17
2Monaco2, 020, 78
3Nauru218.1
4Tuvalu2610
5San Marino6124
6Liechtenstein16052
7Marshalløyene18170
8Saint Kitts og Nevis261101
9Maldivene298115
10Malta316122
11Grenada344133
12Saint Vincent og Grenadinene389150
1. 3Barbados431166
14Antigua og Barbuda443171
15Seychellene455176
16Palau459177
17Andorra468181
18Saint Lucia606234
19Singapore687265
20Mikronesia702271
21Tonga717277
22Dominica751290
23Bahrain765295
24Kiribati811313
25São Tomé964372
26Komorene1862719
27Mauritius2030784
28Luxembourg2586999
29Samoa28211089
30Kapp Verde40331557
31Trinidad og Tobago51281980
32Brunei52652033
33Kypros92413568
34Gambia100003861
35Bahamas100103865
36Libanon102303950
37Jamaica108314182
38Qatar115864473
39Vanuatu121894706
40Montenegro134525194
41Øst-Timor148745743
42Swaziland172046643
43Kuwait178186880
44Fiji182747056
45Slovenia201517780
46Israel203307850
47El Salvador207218000
48Belize228068805
49Djibouti231808041
50Makedonia254339820

Anbefalt

Hvor kommer Taurin fra?
2019
Hvor, når og hvordan oppstod ost?
2019
Hvor er det største tårnet i verden?
2019