Årsaker til død i land med de høyeste dødelighetsrente

Dødelighetsgrader og dødsårsaker i forskjellige land varierer sterkt over hele verden, og kan gi mye lys på levekår, økonomisk utvikling og helseinfrastruktur på bestemte steder. Dette er hovedgrunnen til at vi vurderer årsaker til dødsfall og dødelighet, da det gir oss et tydeligere bilde av menneskers velferdsutvikling innenfor bestemte områder.

Mange kan tro at overførbare dødsårsaker (de som kan spre seg fra individ til person) er de viktigste driverne for høy dødelighet som er typisk for tredjelandes land. Dette er imidlertid ikke alltid nødvendigvis tilfelle.

Zimbabwes nødstilfelle

Zimbabwe er et av de mange landene som i mange år eksisterte under styringen av den britiske monarken og Union Jack. Ved uavhengighet tillod imidlertid lokale konflikter i den nye regjeringen sikkerhet og infrastruktur for å bli raskt kompromittert. En omslag begynte i 1980 da landets nye, mer stabile regjering fant seg i stand til å oppnå rask økonomisk vekst.

Etter Zimbabwes demokrati- og økonomiske gjenopprettingslov fra 2001, som USAs kongress hadde til hensikt å fremme økonomisk utvikling og veksten av den Zimbabwiske nasjonen, ble statenes velferd forverret igjen. Til tross for de påtatte effektene, kunne gjenopprettelsesloven og andre reformer ikke begrense en ny bølge av problemer, da inflasjonen nådde 66 000 prosent i 2007, oppstod et utbredt kolerautbrudd, og mangel på mange nødvendige ressurser rystet nasjonene i kjernen. Medisinsk og matvareforsyning ble utrolig problematisk i denne perioden, og på grunn av disse manglene ble landets helsesystem forringet. I 2012 toppet Zimbabwe de globale kartene for mange uønskede statistikker, inkludert død forårsaket av overførbare sykdommer (711 dødsfall per 100 000 personer). FN har uttalt at Zimbabwe har forbedret seg de siste årene på grunn av det globale samarbeidet i humanitær hjelp, selv om situasjonen for mange Zimbabwere i beste fall er usikker.

De store fire i Sør-Afrika

Sør-Afrika er kjent som et land som har en fantastisk naturlig skjønnhet og en raskt utviklende økonomi. Dessverre er det andre plass i 2012 Death by Communicable Diseases Chart. Med en frekvens på 512 dødsfall per 100 000 mennesker, er de største og mest alvorlige smittsomme sykdommene som plager landet, de følgende "Big Four":

  • HIV / AIDS (6, 1 millioner mennesker ble smittet med HIV i 2012).
  • Malaria (IRS rapporterte at i 2012 levde mer enn 40 prosent av befolkningen i fare for å bli smittet).
  • Hepatitt B (ifølge nylige data blir tre til fire millioner innfødte menn infisert med dette kroniske viruset per år).
  • Tuberkulose (ifølge WHO var 450 000 aktive tilfeller tilstede i landet i 2013, mens 89 000 døde av denne sykdommen i 2012).
  • Afghanistan etter krigen

    Det er ingen overraskelse at landet under og etter krigen i Afghanistan opplevde vanskeligheter med å opprettholde levestandarden og en god infrastruktur for helsetjenester. Landet er også høyt blant de stedene som har det største antallet dødsfall som skyldes overførbare sykdommer. Afghanistan tar tredjedel i dødeligheten for slike årsaker, med 363 dødsfall per 100 000 mennesker.

    I 2012 gikk kampen mot overførbare sykdommer fortsatt like sterk som noen gang. Mens polio saker er nesten eliminert i sin helhet, er andre dødelige forhold fortsatt alvorlige helsemessige trusler i Afghanistan, inkludert tuberkulose, malaria og hiv / aids. Likevel, mens prisene fortsatt er unormalt høye, har motvirkningene av IRS, WHO og andre organisasjoner vist seg å være relativt effektive når det gjelder å begrense dødeligheten og forbedre tilgangen til og kvaliteten på avghans helse.

    Som allerede nevnt, overfører smittsomme sykdommer ikke bare tredjelandes land. Selv om kartet er toppet av Zimbabwe, Sør-Afrika, Afghanistan og India, er utviklede land ikke immune, og Russland, Tyrkia, Tyskland, Frankrike og Japan er også i en viss grad sliter med disse forholdene.

    Globalt fortsetter kampen mot overførbare sykdommer. Med hjelp av utviklede land finner afrikanske og asiatiske nasjoner, samt andre steder som plager seg i slike plager, nye muligheter til å utnytte teknologisk og medisinsk oppfinnsomhet for å fremme utvinning av rammede personer.

    Årsaker til død i land med høyest dødelighet pr. 100 000

    RanglandinfeksjonerIkke-smittsomme sykdommerskader
    1Zimbabwe71159982
    2Sør-Afrika612711104
    3Afghanistan363846169
    4India253682116
    5Kina976332
    6Brasil9351480
    7Egypt7478233
    8Russland74790103
    9Iran5656975
    10Tyrkia4455539
    11Portugal4034325
    12Japan3424440
    1. 3Tyskland2236523
    14Frankrike2131335
    15Spania1932318

    Anbefalt

    Massachusetts State Flag
    2019
    Er Kina i Asia?
    2019
    Peru Eksport og import
    2019